Били, знущались і не давали ліків: Ігор Гриб розповів про стан свого сина – в’язня Кремля
Стан українського політв’язня Павла Гриба, незаконно ув’язненого в Росії, погіршується. Без належного лікування життя хлопця може обірватись найближчим часом.
Про це в інтерв’ю “Прямому” розповів батько політв’язня Ігор Гриб.
– Скажіть, будь ласка, що там з Павлом, що там таке зараз?
– Павло більше півтора роки вже за гратами. В грудні минулого року дружина добилася дозволу від Ростовського суду стосовно проведення обстеження. В Ростові у діагностичному центрі були зроблені відповідні аналізи російськими медиками. Я ці результати обстеження надав українському професору Василю Притулі, який веде Павла з дитинства. І був зроблений висновок, що, я ще раз підкреслюю, на підставі обстеження російськими медиками, що всі хвороби Павла, бо це цілий комплекс хвороб, загострилися… Йде їх розвиток. І якщо не зробити термінове лікування в спеціалізованому медичному закладі, то Павло в скорому часі може померти.
Це не є якісь мої як батька вигадки чи якісь перебільшення, на жаль. На жаль, це є реальна ситуація. І я зараз звертаюся до всіх, звернувся до всіх, до кого можна – до влади української, до засобів масової інформації – щоб це питання піднялось. І питання ставлю вже не звільнення Павла зараз, а питання надання йому медичної термінової спеціалізованої допомоги. Тому що зараз просто рахунок іде на дні.
Буквально вчора ввечері я з дружиною зв’язувався, яка вже практично четвертий місяць там, іноді тільки в Україну приїжджає, – вона знову отримала дозвіл для того, щоб Павла подивилися в цьому ж діагностичному центрі. І коли він прийшов до лікаря, цього російського лікаря-невропатолога, здається, і коли він той його побачив, 20-річного хлопця, як він до нього йде, як порушена координація руху, як він виглядає, – лікар був шокований.
Потім, коли подивилися його аналізи, які вже зробили на той момент, то лікар сказав: є симптоми хвороби Альцгеймера. Це у 20 років. Коли я ввечері зателефонував Василю Притулі, а це професор наший, який знає перебіг Павла, і задав питання: є така інформація, може, дружина перебільшує, може, вона як мати хвилюється… Він каже: ні, на жаль, річ в тому, що хвороба – синдром портальної гіпертензії. І каже: недостатньо кров поступає до головного мозку, і це викликає ці порушення у всьому організмі.
Тому, якщо терміново не провести це спеціалізоване лікування… Спеціалізоване – це якісь клініки спеціалізовані. В Ростові-на-Дону чи Краснодарі надати допомогу не зможуть, бо це треба фахівці, які мають відповідний рівень, які в цьому розбираються. Бо це доволі вузька хвороба. І він просто на наших очах там помре…
Плюс до того всього, суд зараз добігає кінця. Завтра судове засідання. У понеділок-вівторок – 4-5 лютого – ми очікуємо вже судові дебати в суді. І там – вирок. І там – етап. Це фактично буде на наших очах, цей наступний тиждень… І якщо Павло піде по цьому етапу, то вже можна ставити, на жаль, хрест.
Ми можемо пам’ятати, як Євген Панов – останній політв’язень, якого зараз етапували – три місяці був на етапі. Його з Криму привозили в Омськ. Три місяці. Порівняти Євгена Панова, дай бог йому здоров’я, молода і здорова людина, і Павла, який має таку хворобу… Тим більше, півтора місяці за гратами: ці всі побиття, всі ці тортури, які там були. Він тільки ось місяць тому признався, як його били. До цього я вважав, що його не били.
І тільки місяць назад він признався, почав говорити про те, як знущалися з нього, як його били, як з нього вибивали покази, як йому погрожували, який був психологічний тиск, під яким він знаходився, як йому все обмежували ці всі елементарні речі, не передавали продукти харчування, як йому забороняли ці ліки підтримуючі, які йому життєво необхідні, які ми йому передавали, а вони просто до нього не доходили або їх просто не брали.
Звичайно, це все привело до того стану, в якому він зараз знаходиться. Якщо зараз не буде ніякого втручання Америки, Європи, громадської світової, щоб там вплинути на Російську Федерацію – ну, він просто помре!
– Ви кажете про вирок. Скільки йому можуть дати?
– За новою редакцією закону, в Росії зараз всі ці закони, які стосуються тероризму…
– А він у нас, значить, терорист?
– Він “терорист”. Стаття 205, частина 1. Це була перекваліфікація. І це до 10 років. Причому вони зараз прийняли ще три закони. І ті громадяни, які будуть засуджені по цим законам, по цій статті, точніше, – вони отримують колонію суворого режиму, обмеження побачень.
– Ну вони ж “терористи”.
– Да. Далі – суд. Здається, на суді вже ж треба розбиратися: обставини, докази і так далі. Але більш абсурдного суду… Я маю на руках всі ці 6 томів справи. І коли ти бачиш, на чому вони будують свої звинувачення, воно не піддається ніякому нормальному, людському обґрунтуванню.
– Ну, щоб людина була терористом, він має когось там вбити, зарізати, щось підірвати…
– Та дівчинка, яку він начебто спонукав до начебто цього вибуху… От це вона заявила в суді: ніхто нічого не планував. Закінчилось судове засідання.
– А хто адвокати у Павла?
– Марина Дубровіна. Це відомий російський адвокат. Вона не одного нашого політв’язня захищала. Там той же Святослав Клих, який теж має… Із-за тих тортур, які до нього застосовувались… Там електрошок до нього застосовувався. Це, до речі, остання “фішка” ФСБшників – застосовувати електричним током, тортури робити. Це у них такий модний тренд. У нього почалися великі проблеми зі здоров’ям в психіатричному плані. Тобто відносно всіх наших політв’язнів застосовувалися тортури.
Нагадаємо, омбудсмен Людмила Денісова повідомляла, що незаконно ув’язнений в Росії політв’язень Павло Гриб потребує негайної операції на серці, його стан здоров’я надкритичний.
В українського політв’язня Павла Гриба різко погіршився стан здоров’я через його хворобу. З зали суду його забрала швидка. Суд вирішив перенести засідання на 21 грудня.
Після захоплення Росією в полон українських моряків судовий процес у Росії над українцем Павлом Грибом “почали гнати”.
Адвокат Павла Гриба Марина Дубровіна в інтерв’ю “Прямому” заявила про те, що здоров’я українського політв’язня у не найкращому стані.
23 липня 2018 року в 11.00 в Північно-Кавказькому окружному військовому суді міста Ростов-на-Дону розпочалося перше судове засідання по суті справи Павла Гриба.
У липні Павло повідомив адвокату, що під час того, як його етапували до СІЗО Ростова-на-Дону з Краснодара, він був жорстко побитий співкамерниками.
19-річний Павло Гриб 24 серпня поїхав у Гомель, щоб зустрітися з дівчиною з Росії, з якою до цього спілкувався тільки у соцмережах. Після цього зв’язок з українцем перервався. Через кілька днів стало відомо, що він знаходиться у СІЗО Краснодара, українцеві інкримінують тероризм.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter , Telegram та Instagram.