Про “вагнерівську” спецоперацію, некомпетентну владу, безпекову кризу та підсумки місцевих виборів: Петро Порошенко ексклюзивно на Прямому
2020 рік був доволі непростим. Він ознаменував чимало неприємностей і важких жахливих втрат. Суспільству довелося боротися зі страшними хворобами, на передовій відбуваються масові обстріли позицій наших захисників, боротьба з коронакризою триває. Крім того, Україна зазнає поразок на міжнародній арені.
Про всі провали влади у 2020 році, а також перед якими викликами постане Україна в 2021-му в ексклюзивному інтерв’ю Світлані Орловській розповів п’ятий Президент України та лідер “Європейської солідарності” Петро Порошенко.
Ми завжди підбиваємо підсумки року. Оскільки цей рік був надзвичайно непростим і складним для України. То хочеться почути і зрозуміти реальну картину, з чим ми завершуємо цей рік і з чим входимо в наступний рік, а не бачити “відосики”, з яких ми не можемо для себе зробити висновки. Вітаю вас!
Вітаю, Світлано! Вітаю, шановні телеглядачі! Ви знаєте, чисто по-людськи, не як п’ятий президент, не як політик, а чисто по-людськи: слава богу, що цей 20-й рік уже нарешті піде. Він був дуже важкий. Важкий для світу, дуже важкий для України, де влада лише сконцентрувала і збільшила ті виклики і загрози, з якими зіткнувся світ у 20 році. Він був дуже важкий для нашої родини. Бо в один рік ми з Мариною втратили мого батька, батька і маму Марини. І це все відбулося в дуже короткий проміжок часу. І це було дуже боляче.
Коли Україна і українці зіткнулися з тим, що вони залишилися беззахисними перед кризою пандемії, бо держава їм не допомагала, і перед кризою економічною, коли некомпетентність і безглуздість влади затягнула українців, і перед кризовою безпековою, бо нарешті вони почали розуміти, що мир в Україні – це не “припинити стріляти”, і це є капітуляція, а не мир, і що мир – це не тоді, коли ти подивився в очі Путіну і щось там побачив. А мир – це кропітка і наполеглива робота по укріпленню безпеки держави. І нарешті повірив, що ключі від миру знаходяться в Москві. І лише під добре організованим тиском нашої команди і команди світової солідарності з Україною ми можемо вийти на ті чи інші результати.
На жаль, і тут солідарність з Україною була зруйнована некомпетентними діями влади. Але ми залишаємося оптимістами і прагнемо, щоб новий рік, 21 рік, був роком відродження України, був роком зупинки реваншу, був роком перемоги над коронавірусом, був роком повернення наших захоплених територій і виведення російських військ з окупованих територій. Українці завжди були і залишаються оптимістами. От я щиро прагну і бажаю, щоб саме так і було у 21 році.
Українці вже дали свою оцінку. Були соціологічні опитування, де вони президента Зеленського назвали найбільшим своїм розчаруванням. Значить, вони є реалістами і вони усвідомлюють певною мірою реальну картину. Але вони на щось і сподіваються. А на що конкретно сподіваєтесь вже ви як п’ятий президент України, як лідер “Європейської Солідарності”?
Ви знаєте, краще, ніж українці, я не дам оцінку діям діючої влади. Якщо половина українців вважають Зеленського розчаруванням року – це не Порошенко сказав. Бо тут би шукали якесь політичне протистояння, політичну боротьбу. А це сказали українці. І це є, можливо, найточніша і найпоганіша для Зеленського оцінка з боку всіх українців. Це розчарування… Це плата за дії Зеленського, які ми бачили в 20 році.
Але, разом з цим, дуже важливо, коли ми питаємо, що ми бачимо в 21 році, – ми завжди будемо працювати на Україну. Я наголошую, що якщо питати, які перші виклики ми маємо, то в першу чергу це виклики здоров’ю українців. І чого я чекаю, і чого я вимагаю просто від влади? Я думаю, що у нас є абсолютно конкретна програма дій, яку я, користуючись можливістю, можу висвітлити в нашому інтерв’ю.
Позиція перша. Весь світ почав вакцинацію проти COVID. Уже зроблено чотири мільйони вакцин, вакцинацій. А що в Україні? Де влада? Поки що у влади є одне безумовне міжнародне досягнення: 29 грудня Оман – є така держава на Близькому Сході – відкрив свої кордони для окремих українців. В кожного українця є жахлива ситуація. Подивіться на статистику. Остання доступна статистика, яка у нас була, – це 27-го чи 28-го, вони мають декілька тисяч захворілих. Але подивіться, скільки тестів зроблено в цей день. 12 тисяч тестів. Друзі, так я вам пораджу. Ви наступного разу робіть тисячу тестів – ви отримаєте 500 захворілих. І тоді виходьте з “відосіками” про те, що у вас уже подоланий коронавірус. Бо як ти береш цю статистику, а потім береш свій телефон… І я хочу наголосити, що кожен день в мене – а це ж не всі знають мій телефон – як мінімум, 20-30 людей звертаються по негайну допомогу. Бо вони не можуть госпіталізуватися, у них немає ліжка з киснем, у них немає доступу до лікаря, у них є проблеми з проведення тестування, вони не мають врешті-решт грошей для того, щоб забезпечити собі лікування, і ти маєш шукати. І це не абсолютно пусті слова. Бо треба вийти, пане Зеленський, з теплої ванни – вам уже там бульбашки пускають в цій ванній – і прийти до людей. От лише в останні декілька днів у нас захворів народний депутат Саврасов, Костя Єлісєєв через перебіг хвороби вимушений був негайно госпіталізуватися, і ми йому допомагали з цим. У нас є три депутати місцевих рад додзвонилися до нас протягом останніх двох днів, бо дуже важкий стан, і ми намагаємося якось організувати хоча б медичну консультацію, бо ситуація не просто із запаленням легень, не просто з тромбопроблемами… І це кожен день. Я думаю – може, ми в якихось різних країнах живемо? Ми – де навколо оточено людським горем. І вони – які святкують перемогу то над Росією, то над коронавірусом, то над Порошенком.
Я наголошую: ми маємо негайно зробити декілька речей. Річ перша. Хочу нагадати, що свого часу моя команда запровадила програму “Доступні ліки”. Це означає, що по низці хвороб – наприклад, серцево-судинні хвороби, цукровий діабет й інше – регулюється рівень цін на найнеобхідніші ліки і на послуги. От ми вимагаємо, щоб не заробляла, як на “великому крадівництві”, ваша, пан Зеленський команда, щоб ви пішли від “ковідного” мародерства і були запроваджені – перше – мінімальні ціни на тести, які не мають перевищувати встановленого державою рівня. Друге – ціни на вакцину. І ми маємо забезпечити доступність тестів, доступність вакцин, доступність ліків. Негайно це треба зробити. В іншому випадку навіть ті дози вакцини, які будуть доведені в Україну, вони не потраплять до пацієнтів, які потребують, а вони потраплять на ринок, і знову будуть ділки на цьому заробляти.
Друга позиція. Не пізніше березня місяці ми маємо завезти в Україну мінімальну дозу – 22 мільйони. Аргументацію цього висловили в дуже блискучому розслідуванні журналісти компанії “ВВС”. І це лише ті верстви – медичні працівники, працівники соціальної сфери, люди похилого віку, які цього негайно потребують, працівники окремих правоохоронних органів, працівники Збройних сил України, – і сьогодні це аж ніяк не менше 22 мільйонів. І це не дози для 4 мільйонів людей, які в бюджеті передбачені на весь 21 рік, а це треба зробити до квітня місяця.
Тотальне тестування – перший крок. Другий крок – програма, вітання міністру Федорову, для того, щоб були зроблені позиції щодо електронного забезпечення самоізоляції. І третє – це вакцинація. Поєднання цих трьох позицій означає, що ми розриваємо ланцюг розповсюдження коронавірусу, і, починаючи з травня або з червня, вже немає жодних необхідностей щодо запровадження локдауну. Тільки так можна перемогти коронавірус, бо це вже є світло в кінці тунелю.
У вас є час зараз – час є півтора-два місяці – і ви маєте це приготувати. Ні – з вас спитають. Бо це є злочин, це є злочинна бездіяльність. І якщо ви не знаєте, як це робити у зв’язку з некомпетентністю, у зв’язку з просто злочинною недбалістю – ми готові підставити плече. Так само, як ми підставили у березні, коли ви розпродали захисні маски. Не відомо, скільки людей захворіли і померли через ваш злочин. А ми потім намагалися мільйони масок завозити з-за кордону за власні кошти, без коштів державного бюджету. Коли ви лікарів залишили без засобів захисту, і ми тоді унікальні технологічні захисні костюми завозили для того, щоб хоча б першу хвилю зупинити, медичним працівникам, які будуть мати відповідний захист. Це були і окуляри, це були і пульсоксиметри, це були і відремонтовані десятки і десятки апаратів штучної вентиляції легень, це були і цифрові рентгенівські апарати для швидкої діагностики. Це було все. Де влада?
Я наголошую, що лише мій благодійний фонд витратив уже загальну суму разом з компаніями більше 150 мільйонів гривень. Що при цьому робив Зеленський? І хочу наголосити, що й зараз я приїхав до вас з приємною подією: надійшло ще 20 американських високотехнологічних кисневих концентраторів, які сьогодні поїхали представники фонду їх розмитнювати. І дуже важливо, що ще до 1 січня ми зможемо доставити це в лікарні по всій країні. І це надзвичайно важливо. Уявіть собі, що вже більше двохсот людей одночасно будуть мати доступ до кисню в лікарнях, які не обладнані киснем. Наголошую, що ми це зробили після місцевих виборів. Тому що до цього це було заборонено законом. А влада мала на це 10 місяців і, на жаль, цим не скористалася.
З вакцинами так не вийде. Я хочу наголосити, що я переніс цю хворобу достатньо непросто. І я знаю, наскільки можуть бути небезпечні наслідки цієї хвороби. Бо ще не вивчено вченими. І тому я, як ніхто, розумію ці ризики, і хочу скористатися нашим ефіром, щоб ще раз подякувати ваших глядачів. Бо та потужна хвиля підтримки, яку я отримав від людей, вона просто розчулила, і насправді це було дуже потужним фактом одужання.
Я хочу, щоб ми встигли справді обговорити важливі питання і все ж таки конкретно поговорити по війну, яка не завершилася, яка триває. Враховуючи тези і заяви нашого верховного головнокомандувача Володимира Зеленського, то її якось начебто і не було. І головна його аргументація, і чим він вихвалявся завжди – це надзвичайно тривале перемир’я… Чи це є панацеєю загалом для завершення війни?
Я буду намагатися бути об’єктивними. Ще раз хочу наголосити: ключі від миру знаходяться не в кишені Зеленського. І вина Зеленського не в тому, що він не приніс мир. Можливо, він щиро вірив у те, що достатньо сісти і переговорити з Путіним, і переконає його, щоб Путін завершив війну, Путін звільнив заручників, Путін вивів війська, Путін припинив грабувати Україну. І це було зрозуміло вже після місяця-двох перебування на посаді. А скоро вже два роки. Я хочу нагадати, що в 21 році це вже екватор. Треба поважати свій народ і поважати свою країну для того, щоб чесно розмовляти з тими викликами, з якими стикається держава.
А замість цього ми бачимо руйнівні наслідки цих майже двох років. Першою, безумовно, це відчула на собі армія. І це не просто скорочення фінансування. Ми говоримо не тільки про бюджетні показники. Ми говоримо про недофінансування державного оборонного замовлення. Спитайте. У вас обов’язково є військовослужбовець серед кола ваших друзів, і ви почуєте, що вперше військовослужбовцям не забезпечили підвищення грошового забезпечення, що ті, хто воює в зоні ООС, не отримали також відповідного збільшення фінансування, а це те, що ми робили декілька разів на рік.
Бо пан Зеленський вважає, що його війна вже закінчена. Пан Зеленський вважає, що є таке дивне перемир’я, де десятки наших воїнів віддають своє життя. Так, я маю бути об’єктивним. Стріляти стали менше. Але яка ціна за це заплачена? Він рік не може повернутися до переговорів по звільненню заручників. У нас на сьогоднішній день зупинені постачання найновітнішого технологічного озброєння: починаючи від крилатих ракет і закінчуючи зброєю проти безпілотників, починаючи від засобів електронної боротьби і закінчуючи системою протиповітряної оборони. І виразного пояснення, що ж саме відбувається, точно тут не буде.
І показники бюджету ще раз говорять самі про себе. Бо бюджет насправді чітко і яскраво демонструє пріоритети влади. Ти можеш говорити про будь-що. Ти можеш говорити про 4000 доларів заробітної плати вчителя. Ти можеш говорити, як ти любиш “Нову українську школу” – нашу програму, яка була започаткована і яка руйнується Зеленським. Ти можеш говорити про те, як ти любиш українську мову, як ти любиш українське кіно, українську книжку, українське все… Це програми, звідки вони позабирали гроші для того, щоб їх вкрасти на “великому крадівництві”. Але про твої дії і про твої справжні справи говорить бюджет.
І друга позиція – ставлення до армії. Він армію боїться. Він не просто її не розуміє, а він її боїться. І з цим пов’язані судові процеси, і пред’явлення звинувачень “Рифмастеру”, який абсолютно ні за що просидів рік. Якщо у вас не було доказів – чого ви запроторили за ґрати наших воїнів? Засуджений генерал Назаров. Замість того, щоб притягнути до відповідальності агресора і передати матеріали в Гаазький суд, вони засудили генерала Назарова. Ми бачимо пред’явлення підозри командувачу Військово-повітряних сил генералу Дроздову, який відіграв дуже важливу роль у забезпеченні повітряного прикриття в 14-15 роках.
Це чітко демонструє, що Зеленський боїться армії. І це дуже небезпечно, коли людина, яка називає себе верховним головнокомандувачем, боїться власної армії.
Але одна справа, аби він просто боявся. А те, що це виливається в переслідування ветеранів і дискредитації як такої цих людей, які воювали і за нього в тім числі, – от це от страшне. І це ж не завершується…
Нічого в нього не вийде. Я хочу заспокоїти наших глядачів і сказати, що не все так погано.
Ну якщо він потерпілий у справі Марусі Звіробій, звичайно, нічого не вийде. Тому що це вже…
Це вже відноситься до курйозів. Але армія, на відміну від Зеленського, який стрімко втрачає довіру, на відміну від Зеленського, який визнається розчаруванням року, армія залишається державною інституцією, яка має найвищий рівень довіри людей, чого б і як би не старалися ці представники антиреваншу, які сьогодні працюють в Офісі Зеленського. І я хочу твердо наголосити, що його точно ніхто не боїться. Ані генерал Марченко, якого намагалися залякати.. А він все своє життя воює, і якщо він не налякався у ДАПі, Донецькому аеропорту, то вже точно не буде лякатися поплічників пана Зеленського. Його також не боїться і Маруся Звіробій з Софією Фединою. І я думаю, що це дуже погану справу йому наробили, коли порадили в такий спосіб розправлятися з нашими ветеранами.
Влада “злила” спецоперацію щодо російських агресорів. Я зараз кажу про справу “вагнерівців”. І, судячи з усього, її “злили” з найвищого кабінету… Це ж матиме непоправні наслідки для іміджу України і для іміджу цієї влади.
Я хочу зробити певне зізнання. Я більше вам про це сказати не можу, крім того, що погоджував цю операцію, яка робилася українською військовою розвідкою, наприкінці 18 року верховний головнокомандувач, президент України Порошенко. В цьому був задіяний і апарат Ради національної безпеки і оборони. І я можу підтвердити, що це було питання нашого міжнародного військового співробітництва. І мало це на меті зібрати і витягнути тих, хто брав участь в терористичній атаці на літак МН17, і тих, хто брав участь у збитті Іл-76 з українськими десантниками в Луганському аеропорту, і тих, хто робив терористичні атаки проти цивільного населення. І, Володимир Олександрович, ви дуже помилилися, коли намагалися стверджувати, що всього цього не було.
Можу сказати, що я дуже добре знаю методи роботи Bellingcat. І я дуже дякую їм за ту велику розслідувальну роботу, яку вони зробили, яку ми використали як Україна у справі в Гаазі проти де-факто терористів, які збили літак МН17. Матеріали Bellingcat були дуже корисні. Я хочу наголосити, що всі матеріали, які необхідні, наскільки я знаю, в Bellingcat уже є. І точно я раджу тим, хто брав участь в цій сумній нараді, коли була “злита” операція українських розвідників і наших партнерів, які перешкодили для того, щоб витягнути і отримати найцінніших свідків у злочинах Росії, які допоможуть притягнути керівництво військове Російської Федерації до відповідальності, в тому числі у міжнародних судах, – ви зробили велику помилку. І краще починати співпрацювати зі слідством. Не треба перешкоджати створенню тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді.
Єдине, чого ви добилися – ця тема стала цікавою. І ще одну новину хочу вам сказати. Я маю точну інформацію, що всесвітньовідома компанія Netflix буде знімати художній фільм по операції з “вагнерівцями”. І від вас зараз залежить, в якому вигляді там буде представлено Україну. Бо паскудити Україну по всьому світові я точно буду намагатися вам не дати.
Подивимося. Тому що, якщо буде доведено, це може тягнути на державну зраду.
Це і є державна зрада. Це не може тягнути. І зараз треба встановити коло осіб, які не просто давали вказівки і “зливали” цю інформацію росіянам, а ще й намагалися заплутати сліди, знищуючи журнали відвідувань, знищуючи докази проведення цієї операції. Я хочу наголосити, що велика кількість співробітників правоохоронних органів, співробітників Служби безпеки України, співробітників розвідки готові давати свідчення по цій справі. Тому замовчати це питання не вдасться.
Місцеві вибори. “Європейська Солідарність” – єдина політична сила, яка представлена в усіх обласних радах. Як ви оцінюєте цю кампанію і її результати? Кому ця кампанія є попередженням, кому вона є вироком і кому вона є таким от квитком у політичне майбутнє?
Не я маю це оцінювати. Це як іспит. “Європейська Солідарність” зайняла перше місце в Україні по кількості областей, де ми є лідери. Це є п’ять областей. Це ж не маніпуляції, нічого. Це є Львівська, це є Тернопільська, це є Рівненська, це є Київська і це є місто Київ. Крапка. Немає жодної іншої політичної сили, яка би досягла такого результату. В усіх інших, а саме в ОПЗЖ і в “слуг” – менше. Немає іншої політичної сили, яка представлена в усіх без виключення обласних радах та міських радах обласних центрів. Це тільки “Європейська Солідарність”. І це є оцінка, яку поставив нам виборець.
І я хочу скористатися цією можливістю для того, щоб подякувати дуже відповідальному виборцю, бо він зруйнував ще один сценарій, про який ви хотіли сказати: що це є лише західна політична сила, Західної України, нібито є східна політична сила ОПЗЖ, і це дуже небезпечно для України. Український виборець, український народ повністю зруйнував цей фейковий сценарій з Офісу президента, який хотів таким чином представити результати виборів. Бо якраз єдина політична сила “Європейська Солідарність” – вона об’єднає і цементує Україну. Бо єдина політична сила, яка не просто словом, а реальними справами забезпечує рух країни в Євросоюз і НАТО. Ми на сьогоднішній день бачимо, що більше 60% українців підтримують саме цей напрямок.
І ми побачили зараз… Я думаю, що наприкінці року оприлюднені декілька соціологічних досліджень, і результати скрізь співпали, які яскраво демонструють, що в країні лише три політичні сили на сьогоднішній день впевнено потрапляють в парламент і є лідерами. Близько 20% є в ОПЗЖ, в “Європейської Солідарності” і в “слуг”. Більше того, по низці досліджень, “слуги” вже втратили лідерство.
Але я не щасливий від цього. Бо в окремих соціологічних дослідженнях у нас висунувся вперед ОПЗЖ. І це означає, що тактика пана Зеленського, який бореться лише з Порошенком, і абсолютно співпрацює, і ми бачимо це по голосуванням по міністрам, і по голосуванням по окремим статтям бюджету, – вже формується така коаліція, яка складається з ОПЗЖ, “Слуги народу” і з “Батьківщини”, на жаль.
Це можна побачити не лише в парламенті, а й на місцях.
Очевидно. І з груп “майбах” і “Довіри”. І, звичайно, в цих умовах, якщо ви подивитесь, яким чином і скільки тоді, відповідно до цих соціологічних досліджень, буде кількість депутатів, то ви будете мати дуже небезпечний висновок: що Зеленський своєю бездіяльністю проштовхує на позицію прем’єра пана Медведчука. І сто відсотків, що ми точно цього не допустимо. Ми дякуємо тим, хто нас підтримує. Ми не даємо змарнувати голос тих, хто підтримує демократичні кола, і ми розпочинаємо процес “час збирати каміння”.
Ми звертаємося до всіх демократичних сил щодо необхідності негайного процесу об’єднання перед всіма викликами, які стоять перед нашою державою. Я переконаний, що це цілком можливо. Ми відкриті для будь-яких переговорів, до компромісів, які здатні будуть об’єднати демократичні сили і захистити Україну від того реваншу, куди тягнуть ОПЗЖ і “слуги народу”.
Більше року на нас здійснюють тиск силовики і Нацрада з питань телебачення і радіомовлення: обшуки, абсолютно надумані і необгрунтовані винесення попереджень з боку Нацради. А телеканали, які не відстежуються Нацрадою, на яких повністю лунає російська пропаганда, на яких ведуться провокації інформаційні, які просто напряму загрожують національній безпеці, інформаційній безпеці України, – тут у нас нуль реакції. І “Прямий” просто настільки в центрі уваги. Так само, як і ви з Державним бюро розслідувань… Це от просто співпадіння чи ні, що відбувається навколо “Прямого” телеканалу? Чому так?
Це перший випадок, коли я з вами не погоджуюся. Ви сказали, що до переслідування Порошенка має відношення Державне бюро розслідувань, до переслідування Тетяни Чорновол, Софії Федини, інших народних депутатів, які як на роботу ходять до цього слідства, причетні якісь нерозумні прокурори чи слідчі Державного бюро розслідувань, чи до переслідування “Прямого” має ДБР чи Нацрада… Якщо ми будемо так коментувати, то це заведе нас на абсолютно хибний шлях. Це організовано з вулиці Банкової з четвертого поверху, де незаконно Володимир Зеленський проводить наради і роздає доручення. Причому не вистачило в нього здорового глузду, бо він ще й визнає це публічно. І роздає наради, як переслідувати опозицію і як тиснути незаконно на засоби масової інформації.
І якщо ви думаєте, що питання Корецького, який вийшов і дав ці свідчення, воно якось зникло, – Володимир Олександрович, велика кількість людей з прокуратури і з ДБР готові дати свідчення про ваш особистий і вашої камарильї тиск на незалежний український канал. Ви покриваєте канали російської п’ятої колони і знищуєте позиції незалежного каналу. Я хочу наголосити та передати вітання і Нацраді з питань телебачення та радіомовлення, і Державному бюро розслідувань: дорогі недруги, ми точно не дамо знищити “Прямий” канал.
У нас величезний досвід. Я знаю, як це робилося в 2003 році, коли я підписав першу угоду про основні засади редакційної політики на тодішньому “5 каналі”. Я хочу наголосити, що не ви перший. Бо декілька голів адміністрацій президента, членів Нацради, слідчих органів, генеральних прокурорів і президентів намагалися в такий спосіб боротися з незалежними засобами масової інформації. Українці та українська політика вам точно цього зробити не дозволять. Тому займіться своєю справою. Ви відповідаєте за дотримання конституційних гарантій, ви відповідаєте за оборону і безпеку країни, ви відповідаєте за зовнішню політику і ви відповідаєте за захист конституційних прав і свобод громадян – будь ласка, не відволікайтеся.
Ви завжди казали, що за часів президентства ви мало часу проводили з сім’єю. Ваша дружина пішла в політику. Скажіть, будь ласка. Коли ви зустрічаєтесь вдома, ви тепер говорите все ж таки про роботу, чи вам вдається залишати за порогом роботу?
Насправді хочу поскаржитися. Бо завжди, коли ти приходив додому, то ти мав можливість якось переключитися. Я не можу похвалитися, що я велику кількість часу проводив вдома, але принаймні Марині вдалося створювати якусь таку атмосферу, де ти міг переключитися. У Марини є така дуже нібито приємна особливість, бо вона перфекціоніст: якщо вона за щось береться, то вона це обов’язково доводить до найкращого стану.
І я задоволений тим, що принаймні ця енергія, яка спрямовується на захист в галузі охорони здоров’я Києва, на захист київських медиків, на захист киян, – вона є дуже ефективною. Так, за рахунок того, що я маю менше часу спілкуватися з Мариною. Але у нас фантастична київська команда, і я дуже задоволений кожним з 31-го депутата нашої фракції в Київській міській раді, найбільшій фракції. І я точно хочу наголосити, що ми хочемо теж об’єднати, зробити і процедуру закупівель, і процедуру аукціонів, і процедуру прозорого розподілу бюджетних коштів, і великої кількості речей, які треба зробити… Ми рішуче налаштовані. Принаймні Марина це точно підтверджує. І я думаю, що зараз час усім об’єднатися, в тому числі і міському голові, в тому числі і нашій фракції, для вирішення цих проблем. Сподіваюся, що у нас це вийде.
Повірте мені, що у нас в наступному році унікальні можливості з’являються 20 січня. Це є день інаугурації нового американського президента. І я можу наголосити, що я дуже добре знаю президента Сполучених Штатів Джо Байдена. Ще незвично це вимовляти. Але я думаю, що це один із найкращих фахівців по Україні. Людина, яка дуже любить Україну. Людина, для якої слово “демократія” і слово “свобода” є не пустим звуком, і він живе цими цінностями. І дуже важливо, щоб ми, українці, почули про Україну в інаугураційній промові Джо Байдена і забезпечили абсолютно новий етап нашої співпраці.
Думаю, що дуже важливим для нас буде і вересень, де у вересні місяці будуть відбуватися вибори в Державну думу. І розслідування пана Навального яскраво продемонстрували, що росіяни вже інші. І Путін може намалювати собі 50 і 60 відсотків, але він може подивитися, чим це закінчилося для Лукашенка. І якщо буде далі продовжуватися в цьому напрямку, то Путін все більше і більше перетворює вже всю цю “кліку” в “нерукопотискаємих”. І це дає унікальні можливості і щодо застосування додаткових санкцій, і щодо того, щоб Росія переключилася з України на інші пріоритети, а нам дали можливість звільнити і окупований Донецьк, і окупований Луганськ, і розпочати переговори про звільнення Криму.
Тим більше, що і там люди нарешті роздивилися, зняли ці окуляри і побачили проблеми з водою, проблеми з логістикою, проблеми з туризмом і проблеми з усім. “Русский мир” виключень не має. Бо він уже зробив свої проєкти в Придністров’ї, він зробив свої проекти в Абхазії, він зробив свої проекти в Осетії, і він робить це зараз на окупованому Донбасі. Скрізь – підкреслюю, скрізь – люди є абсолютно нещасливі. І допускати знущання над українцями в такий спосіб ми – українці, велика держава, найбільша європейська держава – точно не дозволимо.
Так що, криза – це завжди і можливості. І можливості 21 року нас мають надихати. Бо успішним він буде лише тоді, коли ми будемо сильні, коли ми будемо об’єднані, коли ми будемо вірити в нашу перемогу і коли ми будемо любити один одного і всю Україну. Думаю, що це саме так.