Падіння Вугледара: чому 123-я бригада ТрО самовільно залишила позиції
фото: АР
Ситуація навколо Вугледару і самовільне залишення позицій поблизу міста показала “пласт проблем” з недостатнім укомплектуванням бригад територіальної оборони та їхньою підготовкою для виконання надскладних завдань.
Таку думку в етері “Прямого” висловив військовий оглядач Денис Попович.
“72-га бригада, безумовно, понесла великі втрати під час виходу з Вугледару. І кажуть самі військові, які зокрема були у складі 72-ї бригади, про те, що були важкі бої, і багато хлопців, на превеликий жаль, залишилися там, на полях цих боїв. Попри це, 72-гу бригаду вивели… Стосовно 123-ї бригади ТРО, яка мала замінити 72-гу бригаду, підтримати її у Вугледарі: вони відмовилися виконувати наказ. І це повідомлення з доволі поважних джерел. Натомість вони вийшли на акцію спротиву у місті Вознесенськ, протестуючи проти, скажімо так, недостатньої підготовки. Тобто їх намагалися кинути на фронт з недостатньою підготовкою”, – зазначив військовий оглядач.
При цьому, за його словами, ситуація навколо Вугледару виявила пласт проблем з недостатнім укомплектуванням бригад територіальної оборони та їхньою підготовкою для виконання надскладних завдань.
“З одного боку, безумовно, це самовільне залишення, це невиконання наказів, а з іншого боку, це пласт проблем, який справді викриває ситуацію підготовки бригад ТрО, які, можливо, мають або недостатнє озброєння, або недостатню підготовку, або все разом. І через це вони вбачають неможливість виконувати свої бойові завдання. Тобто тут, як кажуть, 50 на 50. Ці проблеми якимось чином треба вирішувати”, – пояснив Попович.
“Недостатньо озброєння для бригад територіальної оборони для того, щоб виконувати завдання в такій складній ситуації, як була 72-га бригада, і взагалі у складній ситуації, яка була довкола Вугледару. Тому я б не поспішав би закидати їх камінням, хоча, безумовно, невиконання наказу і той факт, що вони не вийшли на позиції, це абсолютно їх не красить”, – резюмував військовий оглядач.
Як відомо вище військове командування ухвалило рішення вивести підрозділи з Вугледара Донецької області. Згодом аеророзвідник 72 ОМБр Микола Ворошнов повідомив, що офіційного наказу про вихід з Вугледара не було, тому для збереження особового складу військові вирішили залишити місто, однак Президент України Володимир Зеленський заявив, що відхід з міста створив можливість вберегти життя військових.
При цьому військові героїчної 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців показали кадри після відходу з Вугледара Донецької області. Пізніше стало відомо, що 72-гу окрему механізовану бригаду ім. Чорних Запорожців з Вугледара замість ротації повертають на позиції.
Нагадаємо, у Вознесенську, що на Миколаївщині, близько сотні військових 187 батальйону 123-ї бригади ТрО вийшли на мітинг. Бійці протестували, аби привернути увагу до недостатньої підготовки та нестачі озброєння для участі в бойових діях на Донецькому напрямку. Всі вони відмовились виконувати бойову задачу та самовільно залишили військову частину на Донбасі. Комбат з бригади ТрО, яка самовільно залишила позиції під Вугледаром, застрелився.
Тим часом Командування 123-ї бригади територіальної оборони проводить службове розслідування обставин загибелі командира батальйону Ігоря Гриба, який, за попередніми даними, вчинив самогубство на командно-спостережному пункті під час бойового завдання на Вугледарському напрямку.
На думку журналістки Юлії Кирієнко, ситуація навколо 123-ї бригади ТРО біля Вугледару є показовою для всієї системи територіальної оборони України, яка була створена в умовах швидкої ескалації війни. Тепер, коли війна перебуває на іншій фазі, де інтенсивність боїв і вимоги до оснащення значно зросли, очевидно, що структури ТРО більше не можуть ефективно виконувати свої функції без належної матеріально-технічної підтримки.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.