Політолог пояснив, чому в законопроект про реінтеграцію Донбасу не треба включати питання Криму
Законопроект про реінтеграцію Донбасу не може використовуватися для вирішення питання деокупації Криму, змішування цих двох процесів не дасть позитивних результатів. Відповідну заяву в ефірі “Прямого” зробив політолог Андрій Вігірінський.
“На жаль, цей закон (про реінтеграцію Донбасу — ред.) не може використовуватися для ситуації з Кримом просто в силу того, що ми не здійснюємо оборонні заходи, в тому числі відстрілювання чи використання зброї як один із засобів для повернення Криму на територію України. А це – один із засобів, який використовується на території, яка на сьогодні називається… на якій проводиться антитерористична операція. Тому, коли захотіти змішати цих два процеси, може взагалі не вийти нічого”, – відзначив він.
Політолог вказав, що наразі в жодному з міжнародних діалогів і форматів не йде мова про те, щоб розробити алгоритм з повернення Криму. При цьому, Україна не є повністю самостійною в питанні відновлення своєї територіальної цілісності, і потребує підтримки Заходу – США та ЄС.
“І ми чуємо з вами і аналізували вже неодноразово їхню риторику про те, що в певній мірі питання Криму потрібно трішки відтермінувати, а в першу чергу вирішити питання там, де проливається кров. Тому не думаю, що додасться момент з Кримом до цього законопроекту – просто в силу того, що це не зовсім раціонально, і воно не буде стояти першочерговим”, – вказав експерт.
Політолог також відзначив, що у президентському законопроекті про Донбас є дуже позитивні моменти. Зокрема, органи влади, які на сьогодні створені на території Луганської і Донецької областей, називаються окупаційними адміністраціями Російської Федерації.
“Є цілий абзац величезний, який проводить перечислення тих дій, які вчинила Російська Федерація, для того щоб окупувати території. Це, в тому числі, використання регулярних військ, військових формувань, тренування бійців, інструктаж, використання податків на власну користь. Є цілий фактаж конкретних речей, про які ми завжди чуємо з політичної арени, але вони не зафіксовані в офіційних документах”, – вказав Вігіринський.
Коментуючи ситуацію, що склалася навколо документу, політолог відзначив, що для громадян наразі неприйнятна ситуація з Мінськими домовленостями.
“Вони неприємні в силу того, що вони не виконуються. Тому і реакція така, що краще, щоб їх там не було”, – підсумував він.
Нагадаємо, 4 жовтня президентський проект закону про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях № 7163 від 4 жовтня 2017 року був удень зареєстрований у Верховній Раді. Відразу за ним було зареєстровано проект Закону про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей (№ 7164). Документ передбачає продовження строку дії так званого закону про особливий статус Донбасу на один рік.
Головне, через що почалися суперечки, згадка у президентському проекті закону про “Мінськ”. Однак, що примітно, Комітет із національної безпеки й оборони рекомендував парламенту ухвалити за основу та в цілому доповнений президентський законопроект щодо самоврядування на Донбасі. До законопроекту додали пункт: “Встановити, що відповідно до статті 10 Закону України “Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей” особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей набирає чинності виключно після виконання всіх умов, викладених у статті 10 названого Закону, зокрема у частині, що стосується виведення усіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України”.
Комітет також вирішив пропонувати ухвалити за основу раніше схвалений законопроект №7163 з поправкою в ч.1 ст.7, а саме слова “Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Мінський меморандумвід 19 вересня 2014 року та Комплекс заходів від 12 лютого 2015 року” замінити словами “резолюції Ради безпеки ООН, прийняті у зв’язку з російською збройною агресією проти України у Донецькій і Луганській областях”.
Розгляд законопроекту №7163 У Раді 5 жовтня було зірвано. Перед голосуванням президію Ради заблокували депутати “Самопомочі”.