Світ

Трамп планує вивести США зі Всесвітньої організації охорони здоров’я 20 січня – FT

Майбутнє керівництво США обговорює сценарій виходу країни з Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Команда обраного президента Дональда Трампа наполягає на тому, щоб таке рішення було ухвалено в перший же день роботи нової адміністрації, які повідомили експертам у галузі охорони здоров’я, що відповідне оголошення планується зробити відразу після інавгурації, 20 січня.

Про це пише Financial Times.

США є найбільшим донором ВООЗ і забезпечили близько 16% її фінансування у 2022-2023 роках. Експерти попереджають, що вихід країни з організації може призвести до “катастрофічних” наслідків для глобальної охорони здоров’я. Професор Джорджтаунського університету Лоуренс Гостін заявив, що замінити США і заповнити вакуум, що утворився, буде нікому: для організації настануть “дуже важкі роки”, вона втратить здатність ефективно реагувати на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я, подібні до пандемії коронавірусу, і буде змушена “значно скоротити науковий персонал”.

2020 року Трамп, будучи президентом, уже ініціював процес виходу США з ВООЗ, звинувативши її в залежності від Китаю та неефективних діях під час поширення COVID-19. Однак процес так і не був завершений. Джо Байден відновив відносини з організацією в перший день на посаді президента 2021 року, скасувавши указ свого попередника. Екскоординатор Білого дому з реагування на COVID-19 Ашиш Джа повідомив, що команда Трампа хотіла б виходу США з ВООЗ саме 20 січня, оскільки це стало б “символічною відповіддю” на дії Байдена. Водночас деякі соратники Трампа виступали тільки за реформу агентства. Однак, за даними Джа, поки що в суперечці перемагають ті, хто хоче повного розриву зв’язку.

Експерт вважає, що цей крок зашкодить США, оскільки такі органи, як ВООЗ, відіграють ключову роль у глобальній співпраці з розроблення та розповсюдження вакцин, а також інших методів лікування під час надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я. “Якщо ви не берете участі в роботі цих установ, то не будете тримати вухо гостро, коли станеться наступний спалах”, – попередив він. Гостін також назвав цей намір “не дуже розумним”, наголосивши, що таким чином США поступляться лідерством у галузі охорони здоров’я Китаю.

У команді Трампа і у ВООЗ не стали коментувати ситуацію. Раніше цього тижня гендиректор організації Тедрос Аданом Гебреісус заявив, що сподівається на продовження співпраці з Вашингтоном. “Я вірю, що американські лідери розуміють, що США не можуть бути в безпеці, якщо не буде в безпеці весь інший світ”, – сказав він.

За даними видання, дискусія про доцільність присутності США у ВООЗ розгорілася після того, як Трамп висунув Роберта Кеннеді-молодшого на посаду міністра охорони здоров’я та соціальних служб. Відомо, що той захоплюється конспірологічними теоріями і виступає проти вакцинації, стверджуючи, що вона призводить до розумових відхилень у дітей. Під час пандемії COVID-19 його погляди стали ще радикальнішими.

Нагадаємо, ще 2 2020 році Дональд Трамп, який обіймав посаду президента США, заявив, що Вашингтон може призупинити фінансування Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitterTelegram та Instagram.