Політика

Жодного нового проєкту угоди з США про копалини немає – нардеп

Жодного нового проєкту угоди з США про копалини немає – нардеп

Фото: СБУ

Між Україною та Сполученими Штатами триває обговорення майбутньої двосторонньої угоди. Станом на середину квітня жодного нового формату чи варіанту документа сторони не погоджували. Перемовини ведуться навколо першого драфту, отриманого українською стороною 23 березня.

Про це на своєму YouTube-каналі розповів народний депутат Ярослав Железняк.

Документ не був наданий українськими посадовцями — його передали міжнародні партнери. У Києві зазначають, що запропонований варіант не задовольняє українську сторону, тому сторони наразі обмінюються пропозиціями щодо його вдосконалення.

“Для роботи над угодою Україна залучила авторитетну американську юридично-лобістську компанію Hogan Lovells. Вона консультує українську сторону та бере участь у технічних консультаціях із партнерами зі США. Вартість контракту з компанією вважається виправданою в умовах потенційних ризиків від невигідної угоди”, – повідомив депутат.

8 квітня було підписано офіційний лист про наміри з Hogan Lovells. Наразі компанія лише розпочала свою діяльність у межах підготовки до перемовин.

11–12 квітня українська технічна делегація на чолі із заступником міністра економіки та торговим представником Тарасом Качкою провела консультації у США. За даними джерел, зустріч відбулася у конструктивному ключі, американська сторона активно розглядає українські пропозиції.

“Політична частина перемовин поки що не розпочата — робота над угодою перебуває на технічному рівні. У Києві сподіваються, що в майбутньому угода дозволить залучити масштабні американські інвестиції, але лише за умови її вигідності для України”, – підкреслив він.

Інформацію про нові проєкти угод або нібито жорсткий тиск з боку Вашингтона він назвав безпідставними чутками.

Раніше повідомлялося, що 11 квітня українська делегація прибула до Вашингтона для проведення нового раунду обговорень угоди, яка відкриє США доступ до рідкісноземельних корисних копалин на території України.

Під час технічних обговорень зі США щодо ресурсної угоди українська команда передала свої пропозиції американській стороні. За словами віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної, те, що консультації відбуваються — це позитивний знак. Наразі українська кома

Однак раніше США звинуватили Україну у зриві підписання угоди про надра, що вкрай негативно вплине на подальші відносини з американською стороною. Причому дивно, що саме президент Володимир Зеленський ініціював угоду про українські копалини, а потім сам її й почав руйнувати, не пропонуючи жодних альтернатив, – зазначив в етері “Прямого” політолог Володимир Цибулько.

Нагадаємо, народний депутат Ярослав Железняк отримав повний текст рідкісноземельної угоди України з США. Тоді в уряді повідомили, що Кабмін формує позицію щодо робочої версії угоди про корисні копалини, яку отримали від США. Натомість адміністрація Трампа очікує, що Київ швидко підпише нову угоду, яка надасть США значну владу над українською економікою.

При цьому новий варіант угоди не передбачає гарантій безпеки, яких прагне Україна. Проте є пункт про повернення Сполученим Штатам всіх витрачених на військову допомогу грошей. У минулій версії такої вимоги не було. Водночас Дональд Трамп застеріг Володимира Зеленського від відмови підписати угоду щодо корисних копалин, пригрозивши “великими проблемами” у разі такого рішення.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitterTelegram та Instagram.