Дослідження Марса і Місяця: Україна приєдналась до космічної програми NASA
Державне космічне агентство України приєдналося до угоди в рамках програми NASA “Артеміда” (Artemis) про принципи дослідження Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях.
Про це поінформували в пресслужбі агентства.
Як зазначається, Україна стала дев’ятою країною-підписантом угоди по “Артеміді”. Раніше документ підписали США, Велика Британія, Італія, Канада, Австралія, Японія, Об’єднані Арабські Емірати і Люксембург.
Варто зазначити, що серед країн, які підписали документ, немає Росії і Китаю.
Домовленості містять набір принципів, якими будуть керуватися держави-підписанти в рамках їх участі в програмі “Артеміда” американського Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA). Це такі принципи, як:
– Мирне дослідження: всі заходи, що проводяться за програмою “Артеміда”, повинні здійснюватися в мирних цілях.
– Прозорість: підписанти здійснюватимуть свою діяльність прозоро, щоб уникнути непорозумінь і конфліктів.
– Сумісність: нації, які братимуть участь у програмі, будуть прагнути підтримувати “сумісність систем для підвищення їх безпеки і стабільності”.
– Екстрена допомога: підписанти зобов’язуються надавати допомогу особам, які постраждали в рамках реалізації програми “Артеміда”.
– Реєстрація космічних об’єктів: будь-яка держава, яка бере участь в програмі, має бути учасником Конвенції про реєстрацію.
– Поширення наукових даних: підписанти зобов’язуються публічно оприлюднити наукову інформацію, отриману в рамках реалізації програми.
– Збереження спадщини: підписанти зобов’язуються зберігати космічну спадщину.
– Космічні ресурси: видобуток та використання космічних ресурсів є ключовим чинником безпечних і стійких досліджень.
– Деконфліктизація діяльності: підписанти зобов’язуються запобігати шкідливому втручанню, як того вимагає Договір по космосу.
– Орбітальне сміття: підписанти зобов’язуються планувати безпечне захоронення сміття.
За словами голови Державного космічного агентства України Володимира Усова, підписання угоди є дуже важливим для нашої країни, тому що дозволить “реалізувати свої власні проєкти в партнерстві з провідними космічними агентствами світу”.
“Це логічний крок в продовження того, що ми вже вступили в Moon Village Association (глобальну неурядову організацію, метою якої є підтримка неформального спілкування з досліджень Місяця, – ред.)… Логічно, що ми далі хочемо реалізовувати наш потенціал в рамках програми “Артеміда”. Перераховані принципи і домовленості не порушують міжнародних зобов’язань України у сфері космічної діяльності”, – наголосив Усов.
В агентстві запевнили, що Україна “має всі науково-технічні можливості й досвід, які дозволяють їй стати одним із вагомих партнерів NASA під час реалізації програми “Артеміда”.
У пресслужбі додали, що підписання угоди сприятиме розширенню співробітництва України і США в “космічній діяльності”.
Читайте також: Вчені NASA вперше знайшли воду на Місяці.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.