Думки

Кінець невизначеності Європи, або гра ва-банк: що сталося у Білому домі

Кінець невизначеності Європи, або гра ва-банк: що сталося у Білому домі

фотоколаж: facebook О.Голобуцький

Джерело: Facebook-сторінка автора

Європа (і не лише) тепер має у взаєминах з жорстким Трампом і Путіним контрагента, якому буквально нічого втрачати. Україну. Нас.

Можна визнавати дії Зеленського правильними, неправильними, вимушеними, нефаховими… Це вже не принципово. Les jeux sont faits, rien ne va plus – тепер граємо, виходячи з нового розкладу на руках.

Від ситуації в Білому домі насправді є чималий плюс: це розставило всі точки над “і”. І якби це був не Трамп, подібного б не вдалось досягти за жодних обставин: звичайна міжнародна дипломатія не передбачає однозначного позиціювання в конфліктних ситуаціях.

І так, тепер Європа має ширші можливості для самостійного глобального позиціювання, зокрема у сфері безпеки. І менше зобов’язань дотримуватись якихось вимог США. Тим більше у сферах, що обмежують можливості Європи.

А нам тепер менша потреба прогинатись під неприйнятні чи не надто прийнятні вимоги США. Нагадаю, Трамп – це Трамп, але ніде не дівся Конгрес, ніде не ділись демократи, та й республіканці — не трампісти —  теж лишились.

Зрештою, за наявними тенденціями нам так чи інакше необхідно переорієнтуватись на Європу – хоч в питаннях переговорів, хоч в питаннях оборони, хоч відбудови. Тепер ми вже не “можемо”, а “мусимо” це зробити, причому в найкоротші терміни.

І так само Європа “мусить” перехоплювати порядок денний – вони вже похопились перед цим, що Трамп в них з-під носа виводить чи не всі потенційно дохідні інвестиційні проєкти на десятиліття синхронно зі згортанням безпекової парасольки. Але той формат угода не передбачав їхніх зисків. Тепер вони можуть забезпечити собі ліпші умови самі, не оглядаючись на Трампа.

А щодо війни… По суті, для нас нічого не  змінилося. Якби ми міцно сиділи на голці трьох років постійних величезних американських постачань зброї та фінансової допомоги, які покривали б усі потреби, – ну, так, різке перекриття кисню нас би вбило. Але в тім і штука: США три роки нас тримали на межі кисневого голодування чи й трохи за цією межею. І ми змушені були навчитись виживати майже без них – принаймні, не розраховуючи суто на те, що нам вчасно і достатньо дасть Америка. Бо давала не вчасно і завжди недостатньо – щоразу менше і пізніше, ніж обіцяла. Тому якось продовжимо витягувати без того, чого і не було.

Це, звісно, гра ва-банк. Але в нас тепер така ситуація. Про те, наскільки правий чи неправий був Зеленський, побачимо вже в понеділок.

Але все це не означає, що наші внутрішні проблеми кудись поділися. Ось тепер точно треба формувати уряд національної єдності. Крім решти, це зніме всі питання потреби негайних виборів.

Нагадаємо, Президент України Зеленський 28 лютого прибув до Білого дому у Вашингтоні та зустрівся з лідером США Дональдом Трампом. Зокрема вони мали підписати міжурядову угоду про рідкісноземельні метали та інші корисні копалини.

Однак під час зустрічі у Білому Домі, між Зеленським, Трампом та віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом сталася публічна суперечка. Внаслідок цього було відтерміновано підписання угоди про корисні копалини, а Володимир Зеленський  достроково залишив Білий Дім.

Слід зазначити, що на тлі перепалки між Президентом України Володимиром Зеленським та лідером США Дональдом Трампом деякі європейські політики висловили свою підтримку Україні.

Згодом з’явилася інформація, що міністр оборони Сполучених Штатів Піт Хегсет минулого тижня наказав кіберкомандуванню США зупинити всю діяльність проти Росії, включно з наступальними цифровими діями.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitterTelegram та Instagram.

• Матеріали, що публікуються в розділі “ДУМКИ”, відображають думку автора публікації, який несе повну відповідальність за вірогідність інформації.
• Редакція prm.ua може не поділяти думки, викладені в авторському матеріалі.
• Власник вебсторінки в розділі “ДУМКИ” є автор публікації.