Новини

Потуги Росії вплинути на Україну ні до чого не призвели – Медведєв

Потуги Росії вплинути на Україну ні до чого не призвели – Медведєв

Значущість подій останніх тижнів, коли “Газпром” відмовився постачати газ в Україну, дещо перебільшена.

Про це в ефірі “Прямого” в програмі “Ситуація” з Тарасом Березовцем розповів політтехнолог Олег Медведєв.

“Це зовсім не та ситуація, яка була у 2009 чи у 2006 роках, коли Україна тотально залежала від російських постачань газу і “Газпром” диктував свої правила гри, залишав країну без газу, замерзали цілі міста. Зараз ми побачили, що потуги Росії вплинути на Україну ні до чого не призвели”, – наголосив Медведєв.

Він додав, що це завдяки тому, що Україна 2 роки не купувала російського газу, а зараз, отримавши вердикт Стокголмського арбітражу, який суттєво відкорегував контракти в український бік, має таку позиційну перевагу як можливість вимагати від “Газпрому” обмеженої поставки газу за доволі вигідною ціною.

“Здається, що ми трошки перебільшили події останнього тижня, бо реально на рівні власної котельні ніхто так і не відчув, що між Україною та “Газпромом” щось відбулося і це докорінним чином відрізняє ситуацію від тих років, коли у нас була реальна газова агресія з боку Росії з реальними негативними наслідками для України”, – переконаний політтехнолог.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги НАК “Нафтогаз України” щодо компенсації за недопоставлені “Газпромом” обсяги транзиту.

Російська енергетична компанія “Газпром” заявила, що не згодна з рішенням Стокгольмського арбітражу виплатитиНАК “Нафтогаз України” компенсацію в $4,63 млрд за недопоставку газу.

Водночас, “Газпром” відмовився постачати в Україну газ та зменшив тиск у ГТС на 10%.

У зв’язку з цим, НАК “Нафтогаз України” запропонував ввести в Україні на 3 та 4 березня план дій, який передбачає введення спеціального режиму споживання газу. Голова НАК “Нафтогаз” Андрій Коболєв зазначив, що через похолодання підземні сховища газу в Україні працюють на максимальну потужність, проте 18 млн куб. м, які Україна не доотримує від Росії  стали дефіцитом.

Також НАК “Нафтогаз” звернулось до українців з проханням знизити температуру в приміщеннях на 1-2 градуси для економії споживання газу.

Крім того, по всій Україні дитячим садкам, школам і вищим навчальних закладам рекомендували призупинити роботу для економії споживання газу.

Попросив в українців та державних установ України зменшити в приміщеннях і президент Петро Порошенко. Він наголосив, що сам вже долучився до ініціативи зниження температури.

Згодом російський газовий монополіст ВАТ “Газпром” заявив, що почав процедуру розірвання всіх газових контрактів з Україною.

В свою чергу, Україну знайшла альтернативу російському газу: НАК “Нафтогаз” підписав контракт з польською нафтогазовою компанією PGNiG про тимчасову поставку газу. Контракт діятиме до кінця березня 2018 року, його обсяг складає понад 60 млн куб. м.

“Нафтогаз” судиться з “Газпромом” в Стокгольмському арбітражі за двома контрактами: щодо купівлі Україною російського газу та щодо транзиту російського газу до ЄС через ГТС України.

31 травня “Нафтогаз” отримав рішення Стокгольмського арбітражу у провадженні проти російського “Газпрому” стосовно контракту на поставку газу. Зокрема, арбітраж повністю відхилив вимоги “Газпрому” щодо принципу “бери або плати”.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitter Telegram та Instagram.