Новини

У полку “Скеля” за кілька місяців померли щонайменше 26 новобранців — ЗМІ

У полку “Скеля” за кілька місяців померли щонайменше 26 новобранців — ЗМІ

Українські військові/ Фото з відкритих джерел

Щонайменше 26 новобранців 425-го окремого штурмового полку «Скеля» померли від кінця 2025 року до весни 2026-го.

Про це повідомляє видання “Бабель”.

Відомо, що більшість новобранців померли від пневмонії, серцево-судинних захворювань та інших хвороб невдовзі після мобілізації.

Серед померлих був 34-річний Віталій Салтан із Кропивницького. Він мобілізувався до підрозділу “Скеля” 26 січня, а 22 лютого помер у лікарні від пневмонії.

До лікарні чоловіка доставили, коли рівень сатурації вже впав до 75%. Через тиждень він помер.

Однак у полку наполягають, що медичне обстеження було належним.

“Проведена перевірка за участю Сухопутних військ не виявила порушень”, — наголосив командир Андрій Сурай.

Водночас представник Офісу військового омбудсмана Руслан Циганков повідомив, що під час перевірки були виявлені проблеми з медичним забезпеченням підрозділу.

Родина загиблого вважає, що йому запізно надали допомогу.

Вони розповіли, що військовий мав температуру 40 градусів, а лікування у підрозділі не дало позитивного результату.

Сім’я очікує повторного проведення судово-медичної експертизи.

Ще один випадок стосується 50-річного Дмитра Коваля з Волині. Він прибув до підрозділу 6 березня, а 21 березня помер в автомобілі військовослужбовців полку. Попередньою причиною смерті експерти назвали неуточнену кардіоміопатію.

Його дружина розповіла, що під час упізнання навіть не впізнала чоловіка, оскільки він був увесь у синцях та мав численні ушкодження на тілі.

Родина стверджує, що Дмитро майже не їв, багато молився і вимагав, щоб його відпустили.

Свідки повідомляли, що чоловіка били та проводили над ним примусові медичні процедури.

Відомо, що до знущань над ним могли бути причетні двоє медиків підрозділу з позивними “Сатана” і “Бокс”, а також начальник полігону “Сич”. До правоохоронців ці чоловіки не зверталися, оскільки самі перебувають у СЗЧ.

У підрозділі всі звинувачення відкидають. Сурай заявив, що підрозділ не має даних, які б підтверджували ці твердження.

Також перша експертиза не виявила слідів насильницької смерті.

32-річного Володимира Цуканова з Миколаївщини мобілізували до “Скелі” 15 січня, а 11 лютого він помер у лікарні.

Безпосередньою причиною смерті вказали легенево-серцеву недостатність, однак судово-медична експертиза також зафіксувала тупу травму грудної клітки та множинні переломи ребер.

За даними “Бабеля”, Цуканов перебував у “Скелі” з 15 до 20 січня, а наступного дня його разом із понад 40 новобранцями відрядили до 1-го окремого штурмового полку імені Дмитра Коцюбайла.

У “Скелі” стверджують, що Цуканов травмувався, коли намагався самовільно залишити частину, заліз на сосну, а потім упав із неї. За словами командира полку Андрія Сурая, новобранця одразу після падіння доправили до лікарні, а на полігоні його ніхто не бив.

Зокрема, за даними видання, скарги на “Скелю” почали з’являтися наприкінці 2025 року, коли підрозділ уже масштабували з батальйону до полку.

У самому підрозділі стверджують, що для такого великого формування 26 смертей — це небагато.

В Офісі військового омбудсмана заявили, що смертей у полку було більше.

Крім того, у “Скелі” кажуть, що командування не ігнорує проблемні випадки й реагує на них, коли отримує відповідну інформацію.

Речник полку Олексій Братущак заявив «Бабелю», що командир підрозділу намагається не допускати таких історій, а якщо вони стаються — з’ясувати обставини та покарати винних.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookXTelegram та Instagram.