Політика

Які компанії криворізьких “слуг” заробляють на “Великому будівництві”

Які компанії криворізьких “слуг” заробляють на “Великому будівництві”

Все більше у повідомленнях президента Володимира Зеленського та депутатів від “Слуги народу” можна побачити згадок про програму “Велике будівництво”. Проте які компанії криворізьких “слуг” на цьому таки заробили?

Про це детально у розслідуванні Watchdogs.Розслідування.

Кривий Ріг – рідне місто президента Зеленського. Саме тут і розташований таємничий “Промбудресурс-КР” – підприємство-партнер “Нові технології дорожнього будівництва”. Їхня юридична адреса – звичайний офісний центр. Але за документами “Пробмудресурс” стверджує, що їхня виробнича база знаходиться: вулиця Цимлянська, 3-к. Зранку на промислових околицях Кривого Рогу ми шукаємо шлаковий Клондайк “Великого будівництва”.

Касім: Мы ищем такое предприятие – Промбудресурс КР. Занимается переработкой шлака в щебень.

Робітник: Промбудресурс – это вот так выезжаете прямо на мост…

Касім: Вот это вот Промбудресурс? Робітник: Угу.

Касім: Все, понял, спасибо большое. 

Директор “Промбудресурсу” Олександр Гуренко не відповідає на телефонні дзвінки. Та зрештою на сусідніх підприємствах нам дали точні координати цієї контори. Ось він “Промбудресурс”.

Касім: А ви хто?

Охоронець: Человек.

Касім: Человек? Я тоже человек.

Охоронець: А ви представтесь.

Касім: Бачите? Тут моє ім’я, прізвище написано, все нормально. Ми шукаємо контору, яка називається Промбудресурс, займається переробкою шлаку в щебінь.

Охоронець: Ладно, больше не буду базарить…

Охоронці кажуть, що третій день на роботі, і не знають, хто їм платить. Це звичайна історія для різних нелегальних бізнесів. Але тут це виглядає дуже дивно, – це ж ніби контора, яка забезпечує шлаковим щебенем усе “Велике будівництво” президента Зеленського. Що ж тут такого, що треба приховувати? Відповідь допоможе знайти Василина Нікульникова, колишня прокурорка із Кривого Рогу, а тепер – активістка із захисту довкілля. Вона і пояснює: доменні шлаки – є промисловими відходами, і це головна проблема.

“ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” не може продавати відходи, бо відходи не продаються. Вони передаються лише на переробку, на утилізацію. А якраз придбати можна мінеральну сировину. Але коли вона набуває статусу мінеральної сировини для нас залишається невідомим, і це невідоме – хотілося б з цим розібратися”, – розповідає голова ГО “Міжрегіональне бюро екологічного захисту” Василина Нікульникова.

“Арселор” раніше уже постачав шлаковий щебінь для будівельних робіт – 15 років тому. Але тоді все було влаштовано інакше. Сталеливарний гігант збудував шлакопереробний цех і сам переробляв свої відходи у товарний продукт. Але цех працював недовго. При тривалому виробництві ціни почали зростати, і зросли аж настільки, що шлаковий щебінь став дорожче звичайного. Тепер все інакше – “Арселор” просто віддає відходи державному підприємству за ціною нуль гривень, а що відбувається далі – уже не їхні проблеми.

“Чому в цьому році почалося? Ну, я це пов’язую лише з тими представниками “Слуги народу”, які пов’язані з “Великим Будівництвом”, з тим, що вони як няні допомагають ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” встановити відносини з державою”, – також пояснює Нікульникова.

У нас тут стільки разів згадується “Арселор” – звичайно, ми не могли не звернутися до них за коментарем. Нова екологічна програма це чудово, але що саме зараз підсипають на дороги по всій Україні? Спілкуватися вони відмовилися, – ковід, карантин, все таке. У відповідь прес-служба “Арселору” надіслала нам лінк на старе відео, – як вони собі парковку зі шлаку будували..

Андрій Бабенко заступник директора Департаменту з інвестицій та інжинірингу “АрселорМіттал Кривий Ріг”: “Я хотел бы, чтоб в принципе руководство нашей страны обратило внимание на “зеленые” технологии в дорожном строительстве с использованием отходов нашего предприятия, и решить две проблемы в одной задаче – это использование отходов и утилизация отходов и строительство качественных дорог для нужд нашего населения”.

“Утілізація відходів” – це магічні слова. За викиди в повітря і розміщення відходів свого виробництва у навколишньому середовищі “Арселор” платить екологічний податок – це сотні мільйонів гривень на рік. Але зараз криворізький сталеливарний гігант безкоштовно списує свої відходи на державне підприємство, і таким чином може оптимізувати свої податки.

“Лише через те, що підприємство, як ви кажете, безкоштовно передає іншому державному підприємству свої відходи, утворюється подушка для формування собівартості і виймання коштів з бюджету – за рахунок якраз отаких транзакцій”, зазначила Нікульникова.

Держава в цій історії не економить нічого. Економить “АрселорМіттал Кривий Ріг”, а заробляє “Промбудресурс-КР”. нагадаємо – від “Промбудсервісу” сліди ведуть до спільного бізнесу дружин Олександра Пасічника і Юрія Кісєля.

Пасічник балотувався від “Слуги народу” до Дніпропетровської обласної ради на місцевих виборах, але депутатом так і не став. Кісєль – нардеп від “Слуги…” і дуже впливова фігура на Дніпропетровщині. Ще б пак, аби хто не може дозволити собі купити дім у самого Президента.

Вся ця історія з державним підприємством виглядає як юридична мильна бульбашка. Тоді “Нові технології дорожнього будівництва” потрібні лише для того, аби щебінь для “Великого будівництва” Зеленського з’являвся просто з повітря, а слуги на цьому заробляли.

А пам’ятаєте, все ж починалося з економії? “Укравтодор” стверджував, що буде використовувати шлак, аби дороги стали дешевшими. А в результаті заробляють “слуги”, “Арселор” економить, а значить – також заробляє, а нам усім дороги все одно обходяться дорожче.

Більше – у повному випуску розслідування.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitter, Telegram та Instagram.