Новини

Законопроєкт про дезінформацію несе ризики для українських ЗМІ – медіа-юрист

Законопроєкт про дезінформацію несе ризики для українських ЗМІ – медіа-юрист

Законопроєкт про протидію дезінформації, який представив міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський, несе багато ризиків для українських медіа.

Про це в ефірі “Прямого” заявив головний експерт з медійного права Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай.

“Щодо законопроєкту про дезінформацію. У мене, як у медіа-юриста, є найбазовіше питання: а яку проблему ми вирішуємо? Якщо ми говоримо про дезінформацію, у нас є два суб’єкти, які впливають на цю сферу: Російська Федерація та її посіпаки в Україні. Далі ми маємо дивитися на інструментарій: що ми хочемо з цим робити, заради чого, і що хочемо отримати? Аналізуючи текст закону я бачу більше ризиків для українських медіа, ніж для подолання проблеми самої дезінформації”, – сказав експерт.

Розкладай звернув увагу на необхідність створення інструменту захисту людей від дезінформації.

“Я розумію благі наміри щось зробити з цією проблемою. Особливо там, де немає персоналізованого захисту від дезінформації. Це передбачено Цивільним кодексом. Але, коли атакується певна група людей – наприклад, віруючі Православної церкви України, або просто українці, яких називають “тупими хохлами”, – в такому випадку людина не може себе захистити. І, власне, вже у багатьох країнах говорять про інститут, коли людина могла б себе якось захищати. Якийсь новий інструмент, якого зараз не існує”, – зазначив медіа-юрист.

Розкладай також висловив свою думку з приводу запровадження посади уповноваженого з питань інформації.

“Уповноважений має бути незалежним. Тобто має бути достатньо сильна автономія такого органу. І тут є хороший намір, але є погана реалізація”.

Водночас Розкладай наголосив на своєму скептичному ставленні до законопроєкту про дезінформацію, який пропонує Міністерство культури.

“Наразі я достатньо скептичний щодо цього тексту. Можу сказати, що у колег-юристів, медіа-юристів аналогічне ставлення. Не знаю, чи можна цей текст переробити. Мені здається, правильнішим було б повернутися до проблеми, яку ми вирішуємо, а потім дивитися на механізми. І, можливо, треба більше працювати з СБУ, яка мала б нарешті зайнятися “чорним” кешем, який заходить на певні медіа-ресурси України, ніж придумувати якісь нові інституції”, – зауважив експерт.

Нагадаємо, в ОБСЄ розкритикували законопроєкт Міністерства культури України про дезінформацію через загрозу втручання в роботу ЗМІ.

Депутат “Європейської Солідарності” Микола Княжицький заявив, що законопроєкт про запобігання дезінформації підштовхує Україну на до тоталітаризму російського та китайського зразка.

Диктаторський законопроєкт про дезінформацію: як влада планує взяти під контроль усі українські ЗМІ.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitterTelegram та Instagram.