Для США питання “Північного потоку-2” закрите — Чалий
Фото: Reuters
Питання про проєкт розширення активного газогону в Балтійському морі “Північний потік-2” уже закрите для Сполучених Штатів Америки. Україні залишається тільки поборотися за належні компенсації.
Таку думку в ефірі “Прямого” висловив надзвичайний і повноважний посол України в США (2015—2019) Валерій Чалий.
За його словами, американська сторона не зацікавлена в обговоренні “Північного потоку-2”. Якщо така розмова й буде, то без широкого публічного розголосу й ефективних результатів.
“Стосовно зустрічі, то американська сторона, наскільки я знаю, в неї не буде дуже великого бажання обговорювати це питання. Воно фактично для них з точки зору сьогоднішнього моменту вже закрите. А з точки зору викривання Росією його як зброї та іміджу Білого дому перед всім світом у цій ситуації, то, звісно, така розмова буде, але вони не будуть хотіти, щоб це було дуже публічно. Тому ясно, що президент України буде порушувати це питання, але я не впевнений, що це буде розголос публічний і, ба більше, якісь домовленості, які будуть прямо тут досягнуті”, — сказав Чалий.
На думку дипломата, натепер найважливіше обговорити компенсації Україні, які дозволять створити їй вакуум безпеки.
“Тобто, воно перемістилось у сферу обговорення компенсацій Україні. Я думаю, що треба говорити про вакуум безпеки, який створюється. І використання Росією як зброї енергетичної — це цілком ймовірно. Тому нам треба закривати позицію безпеки, а цей візит не закрив цю позицію. І він не міг це зробити”, — наголосив він.
Чалий переконаний, що через позицію української влади скористатися можливостями щодо умов транспортування російського газу не вдасться.
“Там зараз були перемовини, і вже було озвучено, що може бути якась угода. Але очевидно, що не в Америці всі ці рішення тільки приймаються. Там і німецька позиція. Тобто, ми вже відверто пропустили момент цей боротьби з добудовою, воно вже буде. Тепер ми говоримо про умови: на яких умовах цей російський газ буде постачатись. І тут поляки показали нам приклад, що можна поборотись за європейські правила, і тоді залишаються у нас можливості. Тобто, тут є можливості, ми тут не втратили з цієї точки зору. А з точки зору цієї спільної позиції, яку ми довго відстоювали, ми зараз уже навряд чи щось доб’ємося у Вашингтоні”, — підсумував дипломат.
Нагадаємо, що Вищий земельний суд Дюссельдорфа ухвалив рішення за скаргою компанії-оператора “Північного потоку-2” на Федеральне мережеве агентство Bundesnetzagentur. Зазначається, що компанія-оператор має бути незалежною від “Газпрому”.
Раніше стало відомо, що США і Німеччина досягли угоди, яка дозволяє завершити будівництво російського газопроводу “Північний потік-2”.
Щодо питання російського газогону, очільник Міністерства закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що Німеччина повинна компенсувати Україні дефіцит безпеки в регіоні, який спровокує запуск російського геополітичного проєкту “Північний потік-2”.
Між тим, одразу три кандидати на посаду канцлера Німеччини заявили, що ФРН має подбати про захист інтересів України з огляду на реалізацію проєкту “Північний потік-2”.
Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель закликав німецьку сторону вжити можливих заходів, аби знизити ризики, які для України несе газогін “Північний поток-2”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.