Що робити у випадку відмови обслуговувати українською: роз’яснення мовного омбудсмена
Фото: Facebook
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь розповів, як діяти у випадку порушення права на обслуговування державною мовою.
Про це він повідомив у Facebook.
Так, якщо право на отримання інформації чи послуг державною мовою порушене, треба:
– попросити про обслуговування державною мовою;
– у разі відмови працівника звернутись або до керівництва закладу, або на гарячу лінію установи;
– якщо вам знову відмовлено у праві обслуговування українською, зафіксувати факт відмови (за допомогою аудіо-, відео-, свідків тощо) та дані суб’єкта господарювання;
– подати скаргу до Уповноваженого поштою або заповнити відповідну форму на сайті омбудсмена.
У відповідній скарзі громадянин має вказати дані скаржника: прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання.
У ній має бути вказано, який саме суб’єкт/працівник суб’єкта, коли, за якою адресою, яким чином порушив право скаржника. Також у скарзі мають бути підтверджуючі файли (аудіо-, відеофайли, письмові свідчення очевидців тощо).
Вказано, що скарги подаються Уповноваженому протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

Нагадаємо, 16 січня 2021 року набуває чинності стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, а отже відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Відповідно до закону, всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари й послуги українською.
У зв’язку з чим “Слуги народу” зареєстрували законопроєкт №4528, яким пропонується скасувати штрафи за недотримання закону про українську мову.
Раніше мовний омбудсмен Тарас Кремінь нагадав, що на початку 2021 року громадські заклади мають перейти на українську мову.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.